Blog

REKLAM FİLMİ NEDİR

Reklam filmleri, bilindiği üzere, televizyon kanalları, sinema ve internet mecraları için çekilmektedir. Bunların en yaygın izlenenleri, televizyon tanıtım filmleridir. Televizyon mecrası için çekilen filmler; karşılıklı diyalogların gerçekleştiği reklam filmleri, animasyon filmleri, cıngıllar, sadece görüntü ve yazılardan oluşan reklam filmleri, spotlar, oyuncularla birlikte eşyaların animasyonuyla oluşturulan reklam filmleri ve bu şekilde birbirinden farklı tasarım yapısı ve teması olan onlarca tür filmler olmaktadır. Günümüzde en çok televizyonlarda yayınlandıklarında, en çok izleyiciye sahip olmaktadır. İnsanlar, günlerinin yoğunluğuna bağlı olarak, her gün, en az birkaç saatlerini televizyonların başında geçirmektedirler. Burada sözünü ettiğimiz insanlar, genellikle çalışan kişiler olmaktadır. Çocuklar, sabah saatlerinde ve akşam saatlerinde, televizyon kanalarının kendilerine uygun yayın yapanlarını izlemektedir. Ev hanımları, özellikle gündüz saatlerinde, televizyonlarını sürekli açık tutmaktadır. Dolayısıyla televizyon tanıtımları hemen her kesim tarafından, farklı saatlerde, ama mutlakta izlenmektedir.

Reklam filmleri, genellikle ajanslar tarafından tasarlanmaktadır. Firmanın amaçları ve ihtiyaçları doğrultusunda, ajanslar, yapım firmasıyla birlikte, oyuncu ve tanıtım ajansından destek alarak, filmleri hazırlamaktadırlar. Filmlerin, metin yazarlığını, ajanslarında çalışan, metin yazarları, sanat yönetmenleri ve film yapımcıları yapmaktadır. Kimi zaman ortaklaşa, kimi zaman metin yazarı veya sanat yönetmeni tarafından yazılmaktadır. Metnin yazılmasından sonra, senaristler, onu senaryo haline getirmektedir. Filmin çekimlerini, yapım yani prodüksiyon firması yapmaktadır. Oyuncu ve tanıtım ajansı da, filmde kullanılmak istenilen ünlüleri, tiyatro oyuncularını, sinema sanatçılarını, dansçıları, mankenleri, normal ve belirli bir özelliğe sahip olan insanları temin etmekte ve kullandırmaktadır. Aynı ajans, filmde kullanılması istenilen araç ve gereçleri temin etmekte ve kullandırmaktadır.

Bunlar aynı zamanda sinemalarda da yayınlanmaktadır. Vizyonda olan filmler başlamadan önce, belirlenmiş sürelerde yayınlanıyorlar. Aynı şekilde, internet mecrasında da, filmler yayınlanmakta ve kullanıcıların beğenisine sunulmaktadır. Günümüzde, bu amaçla yapılmış videolar gündemde dolaşmaktadır. Bilindiği gibi filmlerin çekimleri bittikten sonra, post prodüksiyon çalışmalarında, tanıtımın farklı mecralarda gösterilebilmesi için, cd’leri, video’ları ve internette gösterilebilmesi için gerekli, bütün formatları hazırlanmaktadır. Tanıtım videoları şekline getirildikten sonra, bu videolar hem ilgili firmaların resmi web sitelerinde hem de kişiden kişiye dağılmasını sağlayarak ta yayınlanmaktadır.

Tanıtım filmlerinin eğlenceli olması, içeriğinde toplum tarafından sevilen ünlülerin kullanılması, tüketicilerin isteklerini hedef almaları izlenmelerini sağlamaktadır. Hemen bütün mecralardan, tanıtım filmleri izlenmektedir. Ayrıca her geçen gün, tanıtım filmlerinde kullanılan teknoloji geliştirilmekte ve yeni unsurlarla tüketicilerin dikkatlerini çekmektedir.

WhatsApp WhatsApp