Kurumsal Video Prodüksiyonu

Pazarlama Katılımını Artırın

Video prodüksiyon, video yapım süreçlerinin tamamına verilen addır. Yapım anlamına gelen prodüksiyonun tamamlanması için 3 aşama gereklidir. Bu aşamalar ise; pre-prodüksiyon (yapım öncesi), prodüksiyon (yapım) ve post prodüksiyon (yapım sonrası) aşamalarıdır. Başarılı bir video prodüksiyon projesinin hayata geçirilmesi için bu 3 aşamanın da titizlikle gerçekleştirilmesi gerekir.

  • ­Pre-Prodüksiyon (Yapım Öncesi)
  • ­Prodüksiyon (Yapım)
  • ­Post Prodüksiyon (Yapım Sonrası)

Formu Doldurun, Sizi Arayalım

Prodüksiyon Sürecimiz

Kapsamlı video prodüksiyon stratejimiz, işiniz için mükemmel hazırlanmış bir web sitesi sağlar.

Araştırma (Proje Öncesi)

Bu adımda tasarımcı ile beraber proje sahibinin de global anlamda ön araştırma yapması gerektiğine inanıyoruz. Bu ön araştırma rakip firmalar, benzer projeler, renk bilgisi, sektörde yer alan başarılı örnek işler dahilinde tutulabilmektedir. Araştırma yapmanın bir çok önemli nedeni vardır. Bunlardan ilki markayı ve sektörü iyi tanımak, sektördeki markaları incelemek. Sektörde yer alan kurumsallaşmış markaların yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak. İzlemiş oldukları iletişim biçimleri hakkında sahibi olmak yapılacak video prodüksiyonu ve Kurumsal Kimlik Tasarımı için büyük fayda sağlamaktadır.

Pre-Prodüksiyon (Yapım Öncesi)

Pre prodüksiyon aşaması, video prodüksiyon projesinin çekimleri başlamadan önce gerçekleştirilen bir aşamadır. Bu aşama kapsamında öncelikle hedef kitle analizi, sektör analizi ve benchmarking gibi çalışmalar yapılır ve bu çalışmalardan elde edilen sonuçlar neticesinde, hem küresel iletişim trendlerine hem de ilgili marka veya kurumun hedef kitlesine ve sektörüne uygun bir konsept geliştirilir. Bu konsepte göre metin yazımı ve senaryolaştırma çalışmalarına başlanır. Seslendirme metinleri veya diyaloglar, söz konusu video prodüksiyon projesinin konseptine göre belirlenir ve ihtiyaç halinde bu konsepte uygun bire şekilde metinsel çalışmalar gerçekleştirilir. Böylece video prodüksiyon sürecinin ilk aşaması ola pre-prodüksiyon aşaması tamamlanmış olur.

Prodüksiyon (Yapım)

Prodüksiyon aşaması, video prodüksiyon sürecinin ikinci aşamasıdır. Prodüksiyon sürecinde, pre-prodüksiyon aşamasında geliştirilen konsepte ve senaryoya göre profesyonel çekim veya görsel tasarım çalışmalarına hayat verilir. Geliştirilen konspet kapsamında gerçek görüntülere yer verilecekse senaryoya bağlı olarak video çekim işlemleri gerçekleştirilir. Söz konusu video prodüksiyon projesinde gerçek görüntülere yer verilmeyecekse, yani video sadece infografik ve motion graphics çalışmalarla oluşturulacaksa, prodüksiyon aşamasında konsept ve senaryo dahilinde görsel tasarım çalışmaları hazırlanır. Çekimlerden ve/veya görsel tasarım çalışmalarından elde edilen görüntüler sayesinde video prodüksiyon projesinin görsel stoğu tamamlanmış olur. İhtiyaç halinde hazır stok görüntüler de satın alınarak kullanılabilir. Böylece video prodüksiyon projesinin ikinci aşaması olan prodüksiyon aşaması da tamamlanır ve son aşamaya geçilir.

Post Prodüksiyon (Yapım Sonrası)

Post prodüksiyon, yapım sonrası anlamına gelmektedir ve video prodüksiyon süreçlerinin son aşamasını temsil eder. Önceki iki aşamada oluşturulan konsept ve görsel stok, post prodüksiyon aşamasında düzenlenir. Motion graphics artistler, prodüksiyon aşamasında gerçekleştirilen görsel tasarım çalışmalarını hareketlendirerek, konsepte uygun bir şekilde videolaştırırlar. Kurgu & montaj ve ses &müzik çalışmalarıyla post prodüksiyon aşaması da tamamlanır ve böylece video prodüksiyon sürecinin sonuna gelinir.
Başarılı bir videonun elde edilebilmesi için video prodüksiyon aşamalarının üçünün de büyük titizlikle geçirilmesi gerekir. VideoSanat, iletişim dinamiklerine ve dünya trendlerine hakim ekibi, üst düzey stüdyoları ve engin tecrübeleriyle, çözüm ortağı olduğu markala değer katan video prodüksiyon projeleri gerçekleştirir. Siz de etkili bir video prodüksiyon projeniz olmasını istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

WhatsApp WhatsApp