Blog

ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU (SEO) ARAÇLARI

Ücretsiz SEO ile web sitenizin arama motorlarında daha üst sıralarda çıkması için yapmanız gereken çeşitli optimizasyonlar mevcut.

Bu araçlar ile temel olarak arama motoru optimizasyonu için sitenizi analiz ederek gerekli çalışmaları gerçekleştirebilirsiniz.

Site Haritası Oluşturma
– XML – Sitemaps.com : Web sitenize site haritası oluşturmak için (http://www.xml-sitemaps.com) web sitesini kullanabilirsiniz.
– Google XML Sitemaps : WordPress siteniz varsa, otomatik olarak site haritası oluşturmak için bu linkteki eklentiyi kurmalısınız:
https://wordpress.org/plugins/google-sitemap-generator/
Arama Motorlarını İzlemek
– Google Webmaster Araçları (http://www.google.com/webmasters/tools):
Web sitenizin Google’da nasıl göründüğünü görmek, site haritası göndermek, tarama hataları hakkında bilgi almak, anahtar kelimeler, kaç sayfa indekslendiği vb. bir çok veriye ulaşabilirsiniz.
– Bing Webmaster Araçları (http://www.bing.com/toolbox/webmaster):
Google webmaster araçlarına benzeyen, Bing webmaster araçlarını da deneyebilirsiniz.
– Microsoft Free SEO Tool (http://www.microsoft.com/web/seo):
SEO önerilerine yer veren Microsoft araçlarını kullanabilirsiniz.
Sayfa Hızını Kontrol Edin
Web sitenizi ve açılma hızının yavaşlamasına yol açan etkileri görmek ve sayfa hızını arttırmak için kullanabileceğiniz çeşitli araçları altta sıralıyorum;
– Google PageSpeed Insights:
http://developers.google.com/speed/pagespeed/insights
– GTMetrix : www.gtmetrix.com
– Pingdom : http://tools.pingdom.com/fpt
– Web Page Test : www.webpagetest.org
Sayfa Hızını Artırmak
– CloudFlare : Ücretsiz CDN hizmeti sunan bir servistir. (www.cloudflare.com)
– Compressnow : Resim yükleme, sıkıştırmak ve boyutlarını küçültmek için kullanabileceğiniz servis. (www.compressnow.com)
– Online YUI Compressor : Sitenizdeki Javascript ve CSS dosyalarını küçültmek için kullanabileceğiniz bir araçtır. (www.refresh-sf.com/yui)
– JSCompress : Javascript.js dosyalarını birleştirmeye yarayan bir araçtır. (www.jscompress.com)
Anahtar Kelimeler Bulmak
– Alexa (www.alexa.com) : Rakip siteleri ziyaret ederek, bazı anahtar kelimeleri görebilirsiniz.
– Bing Anahtar Kelime Aracı (www.bing.com/toolbox/keywords) : Anahtar kelime fikirleri alabilir, arama hacimlerine bakabilirsiniz. Bu aracı kullanmak için herhangi bir ücretli kampanya başlatmanız gerekmez.
– Follow.net (www.follow.net) : Yüksek trafik ve reklam alabileceğiniz, anahtar kelimeleri görebilirsiniz.
– Google AdWords (www.google.com/AdWords) : Bing anahtar kelime aracına benzeyen Google Anahtar Kelime araçlarını ücretsiz kullanabilirsiniz.
– Google Analytics (www.google.com/analytics) : Bu servis üzerine sitenizi kaydedip takip kodunuzu aldıktan sonra sitenize yerleştirerek, ziyaretçilerinizin hareketlerini, tercih ve alışkanlarıklarını takip edebilir, detaylı bir çok bilgi ve rapora ücretsiz ulaşabilirsiniz.
– Keyword Eye (www.keywordeye.com) : Ücretsiz plan ile günde 10 kelime araması yapabileceğiniz bir araçtır.
– Uber Suggest (www.ubersuggest.org) : Bu ücretsiz servis, girdiğiniz kelimelere göre alakalı varyasyonlarca bir çok anahtar kelime önerir.
– Wordstream (www.wordstream.com/keywords) : Sınırlı sayıda arama yapabileceğiniz servis, size anahtar kelime önerileri sunar.

WhatsApp WhatsApp